Kartepe

Sizler için hazırladığımız gezi yazıları.

Kartepe

Kartepe Kocaeli iline bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 23 kilometre mesafede bulunur. Kartepe ilçesi kış turizmiyle öne çıkan yerlerden biridir. Marmara bölgesin Uludağ’dan sonra en çok ziyaretçiyi burası ağırlar. Samanlı Dağı ilçe sınırları içinde yer alır. Burası bölgenin üçüncü yüksek noktasıdır. Yaz turizmi açısından da Maşukiye beldesi öne çıkar. İlçenin geneli ormanlık alanlarla kaplıdır. 

Kartepe ve çevresindeki ilk yerleşimin Bitinya Krallığı zamanında kurulduğu tahmin edilmektedir. Sonraki yıllarda bölgede Roma ve Bizans İmparatorlukları hakim olmuştur. O dönemlerden ilçede herhangi bir yapı kalmamıştır. Uzun süre ilk yerleşimin 17’nci yüzyılda başladığı düşünülmüştür. Kartepe’nin merkezi tarihi İpek yolu üzerinde olduğu için Osmanlı döneminde önem kazanmıştır.

Kartepe Kayak Merkezi Türkiye'nin kar turizmi açısından önemli yerlerinden biridir. Salmanlı Dağı zirvesinde bulunur. Burası Marmara Bölgesi’nin en yüksek üçüncü zirvesidir. Dağ İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü manzarasına sahiptir. İstanbul'a 1 saatli mesafede bulunduğu için sıkça tercih edilir. Kayak merkezi her yıl Aralık ayında faaliyete geçer. Konaklama imkanları gelişmiştir ve lüks bir otele sahiptir. Yeni başlayanlar ve profesyoneller için ayrı ayrı pistler bulunur. Pistlerin zirveye tekrar çıkmayı sağlayan dört lift noktası bulunur. Tesiste kiralık kayak donanımları da bulunur. Kayak sezonu kapandığında ise burada ATV ile safari, doğa yürüyüşü, paintball, dağcılık ve kar motosikleti gibi aktiviteler yapılır.